Konsultacje psychologiczne

Konsultacje psychologiczne
Konsultacje dla rodziców to spotkanie i rozmowa. Spokojna i życzliwa atmosfera sprzyja wysłuchaniu siebie nawzajem, podzieleniu się obserwowanymi trudnościami i wspólnym poszukiwaniu rozwiązań i narzędzi, które mogą być pomocne w konkretnej sytuacji.
Głównym celem jest pomoc w zrozumieniu potrzeb, emocji, zachowań dziecka oraz swoich własnych i wzmacnianie swoich kompetencji, aby właściwie na nie odpowiadać. Równie ważna jest otwartość i akceptacja tego, że droga do rozumienia jest procesem, który zawsze przebiega indywidualnie.
Wśród często zgłaszanych potrzeb konsultacji z psychologiem są między innymi:
  • Rozwiązywanie trudności wychowawczych: konsultacje pomagają rodzicom radzić sobie z konkretnymi problemami, takimi jak trudności z zachowaniem dziecka, trudności w relacjach z rodzeństwem, wybuchy złości, lęki czy problemy w szkole.
  • Zrozumienie potrzeb dziecka: psycholog może pomóc przyjrzeć się, co może być przyczyną trudności dziecka, analizując jego potrzeby emocjonalne, rozwojowe i społeczne.
  • Wzmacnianie kompetencji rodzicielskich: rozwijanie umiejętności rodzicielskich, takich jak efektywna komunikacja, stosowanie adekwatnych do sytuacji metod wychowawczych, budowanie relacji opartej na zaufaniu i wzajemnym szacunku.
  • Wsparcie w radzeniu sobie ze stresem: rodzice mogą otrzymać wsparcie w radzeniu sobie ze stresem związanym z wychowaniem, co jest szczególnie ważne w sytuacjach, gdy czują się przytłoczeni, zmęczeni i często odczuwają poczucie bezsilności.
  • Budowanie strategii wychowawczych: rodzice, z pomocą psychologa mogą wypróbować konkretne kroki postępowania w różnych sytuacjach, tak, aby były one jak najbardziej dostosowane do możliwości i potrzeb dziecka i całej rodziny.
  • Wsparcie w sytuacjach krysysowych: np. choroba, odejście bliskiej osoby, zmiana w systemie rodzinnym, przeprowadzka i inne okoliczności, które mają wpływ na życie rodziny i samopoczucie dziecka.

Prowadzący

Maria Doleżych
Maria Doleżych
Psycholog
Absolwentka Wydziału Psychologii na Uniwersytecie SWPS, ze specjalizacją z psychologii społecznej i klinicznej. Jej zainteresowania zawodowe...