„[…] każdy człowiek ma jakąś potrzebę kontaktu z ludźmi, ale kontaktu nie przypadkowego, tylko jakiejś bliskości charakteru, myślenia, nastroju.”
Tadeusz Konwicki
Dostrzegając i rozumiejąc tę potrzebę oraz korzystając z wieloletniego doświadczenia w pracy z dziećmi, stworzyliśmy wyjątkowy, autorski program zajęć podnoszących kompetencje społeczne. Program opiera się na tradycyjnych założeniach treningu umiejętności społecznych i spełnia jego wszystkie wymogi, jednocześnie niosąc ze sobą formę bardziej warsztatową, otwartą, kreatywną, bliższą dziecku.
SPECJALNA OFERTA: Bezpłatna konsultacja wstępna
Z okazji otwarcia Kapibary zapraszamy na bezpłatną konsultację wstępną. Liczba dostępnych konsultacji ograniczona.
Na czym opiera się program?
- Na tradycyjnej metodzie Goldsteina (TUS), która dzięki swojej przewidywalności i bezpiecznej rutynie przynosi spokój i ukojenie zwłaszcza dzieciom z trudnościami wynikającymi z różnych zaburzeń.
- Na założeniach pedagogiki Montessori – dzięki M. Montessori wiemy, że obserwacja jest kluczowa, żeby dostrzec potrzeby dziecka i żeby pomóć mu je realizować. Podpowiada ona nam również, że drogą do sukcesów terapeutycznych jest zbudowanie relacji oraz indywidualne podejście.
- Na założeniach arteterapii – wiemy, jak wyzwalająco na emocje i różne społeczne blokady potrafi zadziałać twórczość. Dzięki artystycznym, kreatywnym zadaniom można wspólnie z dzieckiem odkryć zupełnie nowe wewnętrzne pokłady energii i radości.
- Na uważności – dzieci, które doświadczają trudności społecznych, często zmagają się z bardzo silnymi reakcjami emocjonalnymi na konkretne sytuacje lub nawet na jakiekolwiek kontakty w grupie. Szukamy sposobów na radzenie sobie z tymi emocjami. Wiemy, że dzięki relaksacji oraz nauce bycia uważnym, wiele silnych odczuć może się wyciszyć na tyle, żeby nie utrudniać dziecku konstruktywnych działań.
Na czym polega wyjątkowość naszej propozycji?
- Koncentrujemy się przede wszystkim na mocnych stronach. Uświadamiamy dziecku, że ma wiele do zaoferowania i pokazania światu i że może z niewielką pomocą budować relacje, przyjaźnie na tym, co już posiada.
- Zachęcamy i pomagamy dziecku wejść w głąb siebie. Pomagamy nazwać, zrozumieć i zaakceptować emocje, które mogą utrudniać nawiązanie relacji z drugim człowiekiem.
- Łączymy różne techniki i narzędzia, żeby pomagać jak najbardziej efektywnie, żeby każde dziecko, które nas znalazło mogło wziąć z tej puli to, co mu najbardziej odpowiada.
- Wykorzystujemy techniki relaksacji, żeby uczyć najmłodszych, jak radzić sobie ze stresem społecznym oraz złością.
- Przykładamy wagę do budowania grup, żeby każde dziecko mogło z nich w pełni korzystać.
- Jesteśmy elastyczni i responsywni, reagujemy na nawet najmniejsze potrzeby dziecka i staramy się dopasować do nich metody pracy.
- Nie zakładamy z góry liczebności grup– dopuszczamy możliwość prowadzenia TUSów indywidualnie czy już w grupie dwuosobowej.
Kto może wziąć udział w cyklu zajęć?
Każdy, wystarczą tylko chęci :).
Zapraszamy na zajęcia dzieci, których trudności emocjonalno- społeczne wynikają ze zdefiniowanych zaburzeń oraz chorób i są ich integralną częścią. Opiekujemy się dziećmi:
- ze spektrum autyzmu,
- z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytami uwagi (ADHD),
- z zaburzeniami zachowania,
- z niepełnosprawnościami,
- z mutyzmem wybiórczym,
- z zagrożeniem niedostosowaniem społecznym,
- i innymi zaburzeniami i chorobami.
Dostrzegamy również obok nas dzieci ze specyficznymi trudnościami społecznymi i o nie też chcemy zadbać. Zapraszamy dzieci, które:
- są nieśmiałe,
- są wycofane,
- doświadczają lęku społecznego,
- mają trudne doświadczenia w grupach rówieśniczych.
Kroki Rodzica:
- Zapraszamy do wypełnienia krótkiej, niezobowiązującej ankiety dotyczącej Państwa dziecka.
- Po jej wysłaniu, w ciągu dwóch dni roboczych terapeuta osobiście skontaktuje się w celu umówienia pierwszego spotkania- konsultacji wstępnej. Konsultacja wstępna nie wiąże się z deklaracją wzięcia udziału dziecka w całym TUS-owym cyklu.
- Na spotkaniu porozmawiamy o dziecku, jego zainteresowaniach i trudnościach. Przedstawimy też wszelkie kwestie organizacyjne oraz znajdziemy wspólny termin spotkania zapoznawczego terapeuty z dzieckiem w obecności rodzica. To niezwykle istotny krok, który pozwala dziecku poczuć się bezpiecznie.
- Spotkania wstępne są niezbędne i mają na celu znalezienie dla dziecka idealnego miejsca w naszych TUS-owych grupach. Zostaną Państwo poinformowani o przydzieleniu do konkretnej i terminie pierwszych zajęć dziecka.
Dodatkowe, ważne informacje
- Zajęcia odbywają się w cyklu 12 spotkań;
- Każde spotkanie trwa 60 minut (ze względu na możliwości rozwojowe dzieci, w przypadku najmłodszych, mogą być nieco krótsze);
- Prowadzimy, jeśli taka jest potrzeba dziecka, TUS-y indywidualne;
- Grupy dobieramy w zależności od potrzeb i wieku dzieci (grupy są dwu- lub trzy- rocznikowe)
- W pakiecie zajęć, podążając za chęciami i gotowością uczestników, przewidujemy zajęcia terenowe (o szczegółach będziemy informować bliżej wydarzenia), które zwykle trwają dłużej niż zajęcia standardowe.
- W trakcie trwania TUS-owego cyklu zajęć oraz po jego skończeniu zapraszamy do skorzystania z możliwości odbycia dodatkowych konsultacji z terapeutą (w krótszym lub dłuższym wymiarze czasowym- szczegóły w cenniku).
- Ceny zajęć sprawdzisz tu.
Na zajęciach TUS kluczowa jest systematyczność i zbudowanie relacji w stałej grupie. Z tego powodu prosimy o świadome podjęcie decyzji o wzięciu udziału w zajęciach. Dla dobra uczestników i chcąc zmaksymalizować szanse dzieci na to, żeby TUS-y przyniosły realne efekty w ich życiu, zakładamy obecność wszystkich w całym cyklu zajęć. O wzięciu udziału w cyklu TUS-owym można podjąć decyzję zarówno po konsultacji wstępnej, jak i po pierwszym spotkaniu integracyjnym w triadzie dziecko- rodzic- terapeuta.
Zapraszamy dzieci i młodzież w wieku od 3
do 12 lat do zapisów na TUS-ową jesień w Kapibarze.
Dziś proponujemy: